Home PL EN DE
rat-02.jpg
rat-01.jpg
rat-03.jpg
rat-04.jpg
rat-05.jpg
rat-06.jpg
rat-szkic.jpg
rat-pzt.jpg
Ratusz miejski
adres: Konstancin- Jeziorna, Wilanowska
inwestor: Urząd Miasta Konstancin- Jeziorna
powierzchnia: 3000 m²
projekt: 2005– wyróżnienie honorowe

Budynek ratusza jest obiektem czterokondygnacyjnym, zaprojektowanym w formie dwóch brył opartych na planie litery L, z dominantą wysokościową w formie wieży na narożniku. Obie bryły pomimo tej samej wysokości mają odmienny charakter. Krótsze reprezentacyjne skrzydło budynku jest masywną bryłą o dużych płaszczyznach ścian w okładzinie ceramicznej. Część ta ma sygnalizować rangę i funkcję obiektu. 
Dłuższe skrzydło równoległe do istniejących budynków biurowych jest uspokojoną bryłą o funkcjonalistycznym charakterze, z podziałami poziomymi w formie pasów stropowych oraz swobodnym - wynikowym rytmem paneli i otworów okiennych. Strefa wejściowa znajdująca się w południowo-zachodnim narożniku budynku podkreślona jest dominantą w formie wieży. Od strony pasażu znajduje się podcień stanowiący przestrzeń łączącą wnętrze ze strefą pasażu. Liczne przeszklenia podkreślają chęć otworzenia wnętrz biurowych na otoczenie a zwłaszcza na przestrzeń parku i umożliwiają użytkownikom budynku nieskrępowany kontakt z zielenią. Przestrzeń parteru jest silnie powiązana funkcjonalnie z otoczeniem. Zarówno z holu ekspozycyjnego, sali ślubów, jak i z bufetu przewidziano dodatkowe wyjścia do parku. 
Między projektowanym obiektem a sąsiednimi budynkami wytwarza się pasaż reprezentacyjny, zamknięty na osi sezonową sceną. Może być on wykorzystywany jako miejsce zebrań i widownia dla sceny, na co dzień zaś, służy jako element komunikacyjny dla interesantów. Ożywienie tego miejsca będzie stymulować zmiany funkcjonalno estetyczne sąsiedniej zabudowy.

<- Wróć

ASPA Pracownia Architektoniczna
Sp. z o.o. Sp. komandytowa 

ul. Zielonego Dębu 6
51-621 Wrocław

telefon: +48 71 342 22 78
e-mail: grupa_wro@as-pa.pl