Home PL EN DE
poz_czlowieka2.jpg
pavillion2.jpg
lot_ptakakrowia-copy.jpg
pavillion.jpg
02-ideogram-koncepcyjno-techniczny2.jpg
posadzka-copy.jpg
500-copy.jpg
Koncepcja architektoniczna zagospodarowania obszaru placu Nowy Targ
adres: Nowy Targ, Wrocław
inwestor: Urząd Miejski we Wrocławiu
projekt: 2010- wyróżnienie

W zestawieniu z kolorowym i pełnym dobrego detalu urbanistycznego wrocławskim Rynkiem, Nowy Targ jest szary i nieatrakcyjny. Sytuacja formalno-prawna utrudnia, czy wręcz uniemożliwia wymianę architektury otaczającej Nowy Targ. Jednocześnie podnoszą się też głosy w jej obronie. Zamiast więc udawać że jej tam nie ma proponujemy Nowy Targ takim, jakim powinien on być od początku.
Architektura powinna otrzymać "lifting" z dobrych jakościowo materiałów, zgodny z jej racjonalnym, powściągliwym charakterem, zaś płyta placu niech będzie jego nową wizytówką i niech oddaje emocjonalne oblicze rozwibrowanych lat 60.
W ramach projektu zaproponowano następujące rozwiązania, z których najistotniejszym jest POSADZKA-KAMELEON. Jej głównymi elementami są wzory z KOLOROWEGO ASFALTU 
i oświetlenie RGB. Światło o różnych kolorach padające na stały układ kolorystyczny posadzki będzie w różny sposób ją objawiać. Rozwiązanie to, które można w sposób kontrolowany programować i np. sprzęgać z muzyką sprzyja wszelkim wydarzeniom i imprezom plenerowym. Chcielibyśmy jednak także aby przez część wieczoru także przechodnie mogli w interaktywny sposób pobawić się światłem. Uważamy bowiem, że rozwiązanie to stanowić może silny atraktor przyciągający ludzi i usługi w projektowany obszar. 
Założeniem konkursu było także zaprojektowanie pawilonu miejskiego, który powstał w oparciu o boks wyjściowy znajdujący się we wschodniej części placu. Kompozycja przestrzenna obiektu określona została formą zadaszenia mającego wspornikową formę skrzydeł samolotowych. Do istniejącej konstrukcji boksu dostawiono kubaturę zawierającą zaplecze kawiarni. 
W ramach projektu przewiduje się również elementy małej architektury oraz nasadzenia zieleni.

<- Wróć

ASPA Pracownia Architektoniczna
Sp. z o.o. Sp. komandytowa 

ul. Zielonego Dębu 6
51-621 Wrocław

telefon: +48 71 342 22 78
e-mail: grupa_wro@as-pa.pl